Víťazom 3. ročníka Lakov Cap BALUŠÍK!!

V piatok 3. júna usporiadal Patrik Lauš (Medeko PB) tretí ročník stolnotenisového turnaja s názvom Lakov Cap alias Medeko a priatelia. Ako býva zvykom turnaj sa koná dva týždne po turnaji Medeko Open. Organizátorom ja Patrik Lauš, ktorého myšlienka turnaja je ešte raz sa hráči klubu Medeka PB a jeho priatelia na konci sezóny spolu stretnúť a zahrať si medzi sebou stolný tenis. Turnaja sa zúčastňujú a sú pozvaní fanúšikovia Medeka PB, tréningoví sparingpartneri hráčov Medeka PB a hráči z iných stolnotenisových klubov s nadštandardnými vzťahmi s tímom Mekeko PB.

Turnaj sa uskutočňuje v piatok podvečer, preto účasť býva limitovaná spravidla do 20 účastníkov. Herný štýl je neštandardný. Hráči hrajú súťaž jednotlivcov aj štvorhier do konečného umiestnenia, ktoré je bodovo ohodnotené. Do celkového poradia sa body získané za dvojhru a štvorhru sčítavajú. Víťaz dvojhry tak nemusí byť ešte ani na stupňoch víťazov. Hrá sa od 1. kola KO systémom. Nasadenie je náhodným žrebom, takže sa môžu stretnúť v 1. kole hneď dvaja najväčší favoriti turnaja. Do štvorhier sa dvojice losujú tiež náhodne. Hráč si teda nevyberá s kým bude hrať štvorhru, ale spoluhráč mu bude pridelený žrebom. Turnaja sa zúčastňujú hráči rôznej výkonnostnej kategórie, hráči 7. ligy ako aj 1. ligy tak aj neregistrovaní. Preto má tento priateľský turnaj neštandardné pravidlá. A to handicapy. Organizátor pridelením handicapov jednotlivým hráčom vyrovná výkonnostné rozdiely.

3. ročník Lakov Cap 3.6.2022 16:00 Gymnázium Považská Bystrica.

Turnaja sa zúčastnilo 14 hráčov. Pozvaných hráčov bolo viac, no nie každému sa dalo prísť. Tí čo prišli, bojovali o cenné trofeje, medaile a diplomy. Víťaz získal aj figúrku capa a putovného dreveného “PIGOŠA”. Keď sa nájde vyvolený a vyhrá Lakovho Capa 3 krát, stane sa “nesmrteľným” a zostáva mu putovný “PIGOŠ” navždy!!! Prvé dva ročníky vyhral hráč Medeka PB Lipa a tak bol k tomuto vysnenému hetriku veľmi blízko. Oba ročníky mali rovnaké stupne víťazov (1. miesto Lipa, 2. miesto Lauš, 3. miesto Gulač). K poslednému titulu pomohol Lipovi vo štvorhre žrebom pridelený už nebohý Marián Filípek. Odpočívaj v pokoji Marián. Zoznam hráčov, aj s celkovým umiestnením bude v tabuľke na konci článku.

Priebeh Turnaja

Hneď v prvom kole bol žreb krutý a stretli sa proti sebe hráči Medeka PB Vlado Herco a Marek Lipa. Po nevydarenom zápase Herca, putoval Vlado do bojov o 9-14. miesto a Lipa, obhajca titulu do štvrťfinále. “Zahral som najhorší zápas v kariére“. Takto zneli slová Herca neskrývajúc veľké sklamanie. Do štvrťfinále sa hneď dostal po voľnom žrebe Vlado Hedera. V ceste k titulu mu stál Dano Lieskovský, ktorý mal tiež voľný žreb priamo do štvrťfinále. Do štvrťfinále sa prebojoval cez handicapy prvoligista Adam Janík cez neregistrovaného Milana Kronera. Ďalej postúpili 4. ligisti Patrik Lauš cez neregistrovanú Marianu Melekovú (bývalú ligistku) a Peter Kvaššay cez neregistrovaného Jana Juríčeka. Derby Ľuda Balušíka z Milochova a Vinca Ďurajku, už hráča MEDEKA PB, rozhodol až posledný set. Ten vyšiel Ľudovi a ten bol tak o krok bližšie k vysnívanému stupňu víťazov. Štvrťfinálového pavúka skompletizoval siedmoligový Paľo Tomášek, ktorý prešiel cez neregistrovanú Ľubku Cigánikovú. Vyradený jednotlivci z prvého kola bojovali o body do konečného umiestnenie 9-14, kde si zahrali vyrovnanejšie zápasy. Obhajca titulu Marek Lipa narazil na najväčšiu možnú prekážku, na prvoligistu Adama Janíka. Handicap 5:0 pre slabšieho rozhodol o víťazstve Mareka Lipu v pomere 3:2 na sety. V tomto zápase sa ukázal Adam ako pravý gentleman a k handicapu pridal aj vlažnejšiu bojovnosť. Ukázal, že v prvom rade nás prišiel pozrieť a chcel sa snami stretnúť a nezáležalo mu na výhre. V druhom štvrťfinále každého prekvapila výhra 3:1 na sety v prospech Ľuda Balušíka (6. liga) nad Petrom Kvaššayom (4. liga). Balušík mal síce handicap 2:0, ale pridal aj dobrý výkon, a zaslúžene bol v semifinále. V treťom štvrťfinále sa zrodilo ďalšie prekvapenie. Patrik Lauš a Paľo Tomášek mali stav zápasu 2:2 na sety a 9:9 na body. Záver zvládol lepšie Paľo Tomášek a po dvoch víťazných bodoch šplhal vysoko v “pavúku” do semifinále. V poslednom štvrťfinálovom zápase síce ku prekvapeniu nedošlo a vyhral favorizovaný Dano Lieskovský. Ale len tak tak 3:2 na sety. Handicap 5:0 bol hraničný s vypadnutím pre 3. ligového hráča na odpočinku :). Balušík mal svoj deň! Backhandy aké svojím sendvičom posielal nenechali divákov chladných. Keď sa k jeho forme pridalo aj trošku šťastie na sieťke razom bol v semifinále proti obhajcovi Lipovi favorit. 2:1 vedenie s hadicapom v štvrtom sete 1:0, ťažká úloha pre obhajcu zvládnuť zápas a postúpiť do finále. Nebolo to jednoduché, ale podarilo sa Lipovi stav zápasu otočiť a vyhrať 3:2 na sety. Vo finále čakal nabudený Dano Lieskovský, ktorý zvládol svoje semifinále výhrou v piatom sete nad stále zlepšujúcim sa Paľom Tomáškom. Finále nebolo podľa predstáv žhavého Dana Lieskovského. Po vyrovnaných setoch bez handicapov sa musel po prehre 3:0 na sety uspokojiť len s druhým miestom. Marek Lipa tak vyhral jednotlivcov a chystal sa do siene slávy v prípade obhájenia titulu 3 krát. Formu ako hrom potvrdil v zápase o 3. miesto s chuťou hrajúci Ľudo Balušík a porazil 3:1 na sety Paľka Tomáška.

Štvorhry

Štvorhry v prípade tohto turnaja nie sú len doplnkovou súťažou turnaja, ale veľmi dôležitou súťažov. 1. miesto v turnaji štvorhier si po všetkých troch kolách tesne 2:1 na sety vybojovala dvojica Balušík, Herco. Vo finále čelila matchpointom súperov. “Vyhrať spodného pavúka a štvorhru a odísť s prázdnymi rukami je smutné” Vlado si napravil po dvojhrách chuť. 2. miesto obsadila dvojica Ďurajka, Kvaššay. 3. miesto si vybojovali Ľubka Cigániková, Mariana Meleková, ktoré porazili v boji o bronz dvojicu Hedera, Lieskovský.

Celkové poradie tak vyhral a Lakovho Capa tento rok ovládol prekvapujúco, ale zaslúžene Ľudo Balušík z Milochova. “Tak to som ani ja nečakal pravdu povedať som si hovoril, že ak by som sa dostal medzi troch najlepších a mal pohár z tohto turnaja, bolo by to skvelé. A ono sa to podarilo dokonca vyhrať!. Takže som veľmi rád, že som tam bol, užil som si turnaj. Bola to paráda, padalo to tam. A dokázali sme aj vo štvorhre vyhrať, takže krása celkovo to bolo super.” Ľudo Balušík neskrýval radosť z turnaja. Na druhom mieste sa umiestnil Dano Lieskovský. A tretie miesto obsadil dvojnásobný víťaz Marek Lipa. Na “nesmrteľnosť” v Lakovom Cape si musí tak počkať minimálne rok. Najlepší boli hodnotne ocenení pohármi a medailami. Víťaz bral putovný pohár a figúrku capka. Ženy boli Patrikom ocenené vínom. Každému ešte usporiadateľ pošle diplom so svojím konečným umiestnením.